В стандартния начин на обучение в училище досега се поставяше прекалено много акцент върху запаметяването. Това е резултат от факта, че цялата система на обучение е изградена около измерване на знанията на децата с тестове. Проблемът идва от това, че умения като критично мислене, аргументиране и креативност много по-трудно се оценяват с тестове, затова и обикновено не се включват.
Вместо това, учениците биват обучавани да повтарят факти, теории и методи, докато бъдат напълно запаметени. Това умение обаче не е достатъчно за по-нататъшното академично и професионално развитие на децата. Справянето с професионалните и житейските задачи изисква много повече критично мислене и креативност.
Историята на Fast ForWord
Още един недостатък на тази остаряла учебна система е, че проблемите на децата с учебни затруднения понякога не биват забелязани и таргетирани навреме, именно защото те могат да научават наизуст теорията и да показват относително добри резултати на тестове, но дефицитите в когнитивните им умения излизат на преден план в определен момент, когато наизустяването не е достатъчно за справяне с учебните задачи.
Учи ли детето ви или наизустява?
Наизустяването се оказва капан, защото знанията без разбиране скоро избледняват. Разпознаването на контекста и създаването на връзки между старите и новите знания е това, което превръща знанията в трайни и най-вече полезни и приложими в различни ситуации. Наизустяването на отделни факти не служи на никаква дългосрочна цел веднъж, след като детето е минало теста в училище. По същия начин запаметяването на математически методи и теории без разбирането на логиката им е безполезно.
Терапия чрез мозъчна пластичност
Този вид учене не подготвя по ефективен начин детето за по-високо образование или за професионалното му развитие.
Как можете да знаете дали детето ви изгражда истински връзки между знанията от предишните уроци и информацията от настоящия урок, дали разбира това, което учи, или минава тестовете само с уменията си за запаметяване?
Попитайте себе си дали детето ви:
- Умее да размишлява над нещата, които чете и чува?
- Може ли да открива причинно-следствени връзки?
- Разбира темите в дълбочина?
- Свързва нова информация с вече научени знания?
- Говори за това, което са учили в училище в ежедневието, и открива приложение на знанията в реалния живот?
Курсове по Английски език
Ако отговорите на повечето въпроси по-горе са отрицателни, дори и детето да успява да изкарва тестовете в училище, може да се опитате да проучите каква е възможната причина за това детето ви да не е развило критично мислене и разбиране за нещата. Дали зад това не стои някакво учебно затруднение, свързано с когнитивните му умения?
Можете да разговаряте по темите, които детето изучава в училище, и да откриете по време на разговора дали детето има добро разбиране за причинно-следствените връзки и възможност да прилага знанията в различен контекст.
Английски език за деца и ученици
Когнитивните умения са в основата на качественото учене. Това са уменията за логическо мислене, добро управление на фокуса на внимание, слуховата обработка на информацията, уменията за четене с разбиране, езиковите умения и т.н. Те могат да бъдат развити и с помощта на иновативна софтуерна програма като Fast ForWord. Тя е създадена от невроучени на базата на откритията за невропластичността с цел стимулиране на мозъка да изгражда нови невронни връзки в областите, отговарящи за изброените когнитивни умения. Прилага се от учениците както в училищна, така и в домашна обстановка.
Източник: Gemm Learning