Как да помагаме на ученици с трудности в ученето в класната стая?

taylor flowe 4nkoeaqatga unsplash

Да знаете как да помагате на ученици с трудности в ученето в класната стая включва 4 стратегии. Ще обясним подробно всяка една от стратегиите.

 

Оказване на помощ на ученици с трудности в ученето

 

Учениците със затруднения в ученето често имат проблеми в училище, защото не разполагат с ефективни стратегии за справяне с предизвикателствата.

Тези ученици могат да се възползват от помощ, за да поемат отговорност за собственото си учене, да наблюдават поведението и напредъка си и да правят корекции по пътя си.

 

Стратегия 1: Поставяне на цели

 

Когато се прави по правилния начин, поставянето на цели дава на учениците власт над собственото им учене и възможности да разгледат собственото си поведение и да определят начините, по които могат да се подобрят. Поставянето на цели помага на учениците да определят какво трябва да направят, позволява им да видят как напредват и ги мотивира да действат продуктивно. Целите, които учениците си поставят, трябва да са конкретни и предизвикателни, но не прекалено трудни. Ученикът трябва да може да постигне целта си бързо, за да се чувства добре и да премине към следващата цел. 

Начинът на подпомагане на учениците с обучителни затруднения в класната стая ще бъде различен за всеки ученик – тъй като всеки ученик е различен, целите на всеки ученик ще бъдат различни. Един ученик може да установи, че не си пише домашните, защото не управлява времето си правилно, затова може да реши да прекрати някоя развлекателна дейност, за да постигне целта да си напише домашните преди вечеря. Друг ученик може да установи, че се затруднява с домашните, защото забравя да запомни инструкциите за домашните вкъщи, така че може да осъзнае, че трябва да носи бележките си вкъщи, за да може да постигне целта си да завърши домашните всеки ден.

 

Курсове по Английски език

Онлайн индивидуални курсове по английски език за деца и възрастни. Подходящи за начинаещи до професионалисти, кандидат студенти и интервюта за работа.

 

Стратегия 2: Самонаблюдение

 

Самонаблюдението включва ученикът да се пита дали е извършил определено желано действие. Ученикът може да си зададе въпроса: Използвам ли времето си по правилния начин, за да свърша домашното си до вечеря? Или: Прибрах ли всичките си възложени задачи в раницата, за да ги взема вкъщи? 

Учениците могат също така да се самонаблюдават за поведения като внимателност, изпълнение на задачите и изпълнение на очакванията за резултати, като например да изпълнят всички задачи за домашна работа или да напишат правилно 8 от 10 думи за правопис.

Стратегия 3: Самостоятелно мислене

 

Това е част от нормалното развитие на много по-малки деца и може да бъде ефективно на всяка възраст, когато се използва за самонаблюдение и насочване на поведението при учене. Например ученик, който има проблеми с разбирането на труден текст, може да си помисли: Трябва да потърся определенията на тези непознати думи и да прочета тази страница отново.

Учениците могат да използват самоанализа, за да си напомнят да съсредоточат вниманието си, да предприемат положителни стъпки, когато се сблъскат с трудности, и да подкрепят положителното си поведение. Учителите и родителите могат да моделират ефективни самостоятелни действия, но трябва да позволят на всеки ученик да създава и използва свои собствени твърдения. Отделянето на известно време за написване на няколко полезни твърдения преди започване на нов проект или започване на домашна работа може да даде възможност на учениците да се измъкнат от затруднено положение.

 

Историята на Fast ForWord

Мозъчна пластичност за обучение и терапия. История на създателите доктори Мерзеник, Талал, Дженкинс и Милър. Основни ползи от обучението чрез Fast ForWord.

 

Стратегия 4: Самоутвърждаване

 

Самоутвърждаването се случва, когато ученикът избере мотивираща награда и след това си я присъди, когато постигне важен етап. Самоутвърждаването може да бъде краткосрочно или дългосрочно и да е свързано с поставените цели. Ученикът, който е установил, че управлението на времето е проблем, например може да реши: „Мога да отида на кино в неделя, защото тази седмица свърших всичките си домашни преди вечеря.”

Самоутвърждаването може да работи добре и в класната стая. Учителите и учениците могат да избират награди заедно, а учителите могат да информират учениците как да ги получат. След като ученикът е изпълнил критериите за награда, той може да си я присъди сам – например като избере стикер за дневника си, след като е изпълнил задачата за деня и е получил одобрението на учителя.

Понякога само стратегиите сами по себе си не са достатъчни. Програмите за онлайн обучение могат да се насочат към областите, в които децата изпитват затруднения, като им предоставят адаптивни, персонализирани упражнения, които тренират слабите им страни.

Европейски център по невронауки предлага онлайн курсове, които да помогнат в изграждането на основите в обучението на вашето дете.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Източници: https://soniclearning.com.au/how-to-help-students-with-learning-disabilities-in-the-classroom/

Photo by Taylor Flowe on Unsplash

За нас
Европейски център по невронауки е водещ доставчик на образователни технологии, учебни програми и професионални решения за обучение…
Абониране
Виж още

За нас

Европейски център по невронауки е водещ доставчик на образователни технологии, учебни програми и професионални решения за обучение…

Услуги

Терапия на аутизъм чрез Fast ForWord

Научно изследване на биологичните промени в слуховата функция при деца с аутизъм при третиране с програмата Fast ForWord.

Списък за родители с най-често срещани симптоми

Детето ви има ли затруднения с ученето?

Терапия на нарушения на слуховата обработка чрез Fast ForWord

Научно изследване: Откриване и лечение на деца с Централно нарушение на слуховата обработка (ЦНСО)

Терапия на Дислексия чрез Fast ForWord

Научно изследване: Невродефицити у деца с дислексия смекчена чрез Fast ForWord – доказателства чрез фЯМР

41 когнитивни умения

Терапия чрез Fast ForWord

Английски чрез Fast ForWord