Милото отношение има мощен положителен ефект не само върху този, който го получава, но и върху този, който го дава.
Изследвания показват, че емпатията и милото отношение се отразяват благотворно на здравето на мозъка на всички членове на семейството.
Учени от Центъра по Мозъчно Здраве към Университета на Тексас в Далас са проучвали въпроса дали онлайн тренировъчна програма по изграждане на умение за емпатия и мило отношение може да подобри емоционалната устойчивост на родителите и социалните умения на децата в семейства с деца в предучилищна възраст.
Резултатите показват положителен ефект от тази програма и върху когнитивното развитие, и върху емоционалното здраве на членовете на тези семейства.
Програмата, използвана в изследването се нарича, „Kind Minds with Moozie“ („Мили умове с кравата Муузи“). Тя включва пет модула, в които дигиталната крава Муузи описва креативни упражнения, с които родителите могат да учат децата си на мило отношение.
Изследователят Джонсън споделя:
„Целта ни беше да окуражим родителите да влизат във взаимодействия с децата, които имат практическо значение и благотворен ефект за здравето на мозъка на децата и на самите родители. Тези упражнения помагат на членовете на семейството да се разбират един-друг по-добре, особено в моменти на стрес.“
За да измерят ефекта на милото отношение върху мозъчното здраве, учените помолили родителите да попълнят тест за оценка на собствената си емоционална устойчивост и да докладват за нивото на емпатия на децата преди и след работата с програмата „Kind Minds with Moozie“.
Учените установили подобряване в емоционалната устойчивост на родителите и в умението за емпатия на децата след края на програмата. Това означава, че практикуването на мило отношение е допринесло и за развиване на когнитивните умения на родителите и децата, защото в основата на способността за устойчивост и емпатия стоят именно такива умения. Например, едно важно когнитивно умение, свързано с устойчивостта и емпатията, е способността за виждане на дадена ситуация от различни гледни точки.
Родителите могат да бъдат обучени на различни начини, с които да подхранят емпатията и милото отношение в семейството. Това ще създаде среда, която е здравословна за мозъчното развитие на децата.
Учените наблягат на факта, че по време на стрес е особено важно да се практикува мило отношение, което води до подобряване на емоционалната устойчивост и социалните умения на децата и възрастните. Този благотворен ефект излиза извън рамките на семейството и се отразява положително и върху отношенията в обществото.
Как могат да се развиват когнитивните умения, които са важни за емоционалното здраве и академичния успех на децата?
Освен с мило отношение и прояви на емпатия, родителите могат да се грижат за когнитивното развитие на децата и с помощта на иновативна програма като Fast ForWord. Тя е разработена от невроучени с цел стимулиране на мозъка на децата да изгражда нови невронни връзки в областите, които отговарят за когнитивните умения. Редовното използване на програмата в рамките на няколко месеца води до значително подобряване на уменията за четене, усвояване на английски език, концентрацията, работната памет, слуховата обработка, логическото мислене и т.н. Fast ForWord е създадена под формата на игра, която осигурява ефективни упражнения за децата спрямо техните индивидуални нужди и ниво. Може да се използва както в училищна, така и в домашна обстановка.
-
Емпатия
-
Емоционална устойчивост
-
Когнитивно развитие
-
Емоционално здраве
-
Социални умения
-
Когнитивни умения
-
Fast ForWord
-
Усвояване на английски език
Източник: Neuroscience News