Блог

Мозъчната обработка на информация зависи от възбудимостта на невронните мрежи – нови открития на невронауката!
Учените от Института Макс Планк за Когнитивна Наука и Изследване на Мозъка в Лайпциг, Германия, са открили, че нивото на сензитивност в състоянието на невронните мрежи в момента, когато в мозъка постъпва нова информация под формата на нови стимули, е определящ фактор за това колко силно мозъкът ще реагира на стимулите.

Науката за връзката между добрите постъпки и психическото и физическо здраве – какво показват изследванията
Извършването на добри постъпки и помагането на други хора води до положителни ефекти върху здравето и благосъстоянието на човека, който ги прави. Това е изводът, до който стигат изследователи от Американската Психологическа Асоциация след анализиране на резултатите от скорошно изследване.

Учените не могат да открият специфични гени на интелигентността – начини за развиването й и влиянието на средата!
Въпреки, че интелигентността е смятана за характеристика, която е донякъде генетично определена, скорошно научно изследване показа, че специфичните гени свързвани досега с интелигентността, всъщност нямат връзка с нея. От всички гени, които били изследвани, само един се оказал свързан с интелигентността, но дори и неговият ефект бил сравнително малък.

Нагласата за израстване и мозъчната пластичност – как определят развитието на децата и каква е ролята на учителя?
Хората, които имат нагласа за израстване, вярват, че могат да развият интелигентността си и способностите си именно тази нагласа им помага да станат много по-ефективни учащи. Това е установила с научните си изследвания Д-р Каръл Дуек.